1 серпня розпочинається Всесвітня щорічна акція під назвою «Тиждень підтримки грудного вигодовування», до якої залучені майже 170 країн світу. Метою цього заходу є популяризація і підтримка природного вигодовування дітей, заохочення і допомога жінкам у цій справі, акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодування, створення необхідних умов.
Історія виникнення Тижня підтримки грудного вигодовування
Початок серпня для проведення тижня обраний тому, що ще в 1990 році 1 серпня була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування, яку підписали 10 агентств ЮНІСЕФ і представники 32 країн.
Наразі акція проводиться під егідою WABA (Всесвітнього альянсу дій на підтримку грудного вигодовування) з-за підтримки ЮНІСЕФ. WABA – це об’єднання організацій, приватних осіб, які підтримують право матерів на годування дитини грудьми і право дитини харчуватися материнським молоком.
У вересні 2015 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила Цілі Сталого Розвитку на період з 2015 року по 2030 рік, інтегрованою частиною яких стали і цілі щодо грудного вигодовування.
Проведення Тижня підтримки грудного вигодовування в Україні
В Україні у 1995 році була затверджена перша галузева програма підтримки грудного вигодовування.
З 2001 року була розпочата сертифікація закладів охорони здоров’я на відповідність критеріям під загальним лозунгом «Лікарня, доброзичлива до дитини».
З 2004 року в Україні стала впроваджуватися розширена Ініціатива ВООЗ/ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини» в усіх закладах системи охорони здоров’я України, що надають медичну допомогу матерям і дітям. Окрім питань підтримки грудного вигодовування, ініціатива підтримує впровадження в родопомічних закладах сучасних перинатальних технологій.
У 2019 році в Україні на базі Перинатального центру у м. Києві було відкрито перший Банк грудного молока. В цій професійній лабораторії зберігається грудне молоко від донорів, які ретельно обстежуються, для подальшого дослідження і доставки тім дітям, що з медичних або інших причин не можуть харчуватись молоком рідної матері.
В Україні та інших державах, в яких проводиться 1-7 серпня Тиждень підтримки грудного вигодовування, медичними працівниками організуються онлайн круглі столи, виступи в ЗМІ та інші заходи з метою підтримки грудного вигодовування. Консультанти з грудного вигодовування підтримують матерів не лише у цей тиждень. Вони допомагають жінкам зберегти грудне вигодовування у проблемних ситуаціях, , навчають правильному поводженню з малюками, розвіюють міфи, які склалися навколо грудного вигодовування.
Рекомендації ВООЗ та ЮНІСЕФ щодо грудного вигодовування
Для успішного вигодовування грудьми всесвітні організації та об’єднання рекомендують:
– Протягом першої години життя дитини прикладати немовля до грудей матері, при цьому забезпечивши контакт «шкіра до шкіри».
– Родопомічним закладам слід забезпечити перебування матері та новонародженої дитини в одній палаті.
– Впроваджувати і підтримувати годування дитини за вимогою, а не за часом, не виключаючи нічні годування.
– Протягом перших шести місяців життя дитини забезпечити їй виключно грудне вигодовування без додавання інших продуктів харчування, в тому числі й води.
– Не використовувати сумішей без спеціальних рекомендацій лікаря.
– Не використовувати замінювачей і імітацій грудей – сосок чи пустушок, якщо можливе виключно грудне вигодовування.
– Поступово вводити прикорм, починаючи з шести місяців, але, за можливістю і бажанням, продовжувати грудне вигодовування до досягнення дитиною віку двох років.